Четвер, 28.03.2024, 14:06
Вітаю Вас Гість | RSS

Купський ліцей Сучевенської сільської ради

Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Корисні посилання

Сторінка психолога

Що і коли можна дозволити дитині?
 
    
    У сім'ї з'явилася дитина. Усі свої найніжніші почуття, а також цілком зрозумілі клопоти й тривоги звернені до малюка. Дитина підростає, а ми намагаємося продовжити її перебування «в колисці», тобто в ручному, емоційно комфортному, але все-таки досить обмеженому просторі. Зрозуміло, що ставлення, турботи, їжа і навіть рівень занять різного роду (малювання, рахування, складання слів з окремих кубиків), як правило, вдома кращі, ніж будь-де. Та є одне «але». Продовжуючи дитинство своїм дітям (особливо хлопчикам), ми позбавляємо їх можливості зробити щось дуже важливе – перші кроки до самостійності. Пізніше у школі і в дорослому житті безхмарне благополуччя дитинства може раптом обернутися підвищеною ранимістю, беззахисністю, самотністю.
        Добре відомо, що в багатьох сім'ях стосунки складаються так, що будь-хто з батьків більшою мірою виявляє нетерпимість, а до іншого дитина легше знаходить підхід. Зрозуміло, дитина тягнеться до того з батьків, який її начебто краще розуміє: грається з нею, розповідає цікаві історії, радіє їй… Малюк завжди буде на його боці. Однак інша роль теж необхідна. Тільки… Що насправді спонукає батька чи матір виявляти свою волю? Побоювання стратити владу? Щира, але невиправдана тривога за дитину? Чи твереза оцінка небезпеки, яка йому загрожує?
        Але й шлях утримання біля материнської спідниці або у батька на колінах не дасть заспокоєння. Адже це – короткочасна перемога над дитиною, яка до того ж може мати досить негативні наслідки для майбутнього дорослого життя. Діти, яких довго тримали в жорсткому контролі, як правило, виростають надмірно скупими, сором’язливими, або ж, навпаки, надто розв’язаними, виявляючи у такий спосіб протест проти суворої опіки, в рамках якої їм доводилося жити.
        Ми постійно зайняті щоденними справами, тому можна не дивуватися, що турботи про дітей рідко виходять за межі забезпечення їх їжею, добре об лаштованою квартирою, чистим красивим одягом, іграшками, книжками, літнім відпочинком… Усе це потребує чимало часу і сил. Проте сім'я має бути не лише «затишним, теплим гніздом», а й своєрідним «стартовим майданчиком» для дитини. Зрозуміло, що маленьку людину слід годувати і зігрівати. Але вона дорослішає. У неї з'являється бажання пізнавати в завойовувати довколишній світ.
Дитина має чітко знати рамки, які визначають загальноприйняті норми: «Я не хочу, щоб ти так чинив», «Якщо ти це зробиш, то ми посваримося». Тобто вона має усвідомлювати, що є межа, яку не можна переступати, що снують речі, які категорично не можна робити. Наприклад, допоки дитина ще маленька, основними «ні» для неї можуть бути: не можна вириватися на вулиці, підходити до плити, залізати на вікно, відчиняти двері, хто б не подзвонив тощо. При цьому вимоги мають бути незмінними.
Нерідко ми, почувши якусь негативну інформацію, одразу намагаємося перенести її у власну сім'ю, на власних дітей. Випереджаючи події, уявляємо усілякі катастрофи, які можуть статися з нашими дітьми, якщо ми дозволяємо їм будь-що зробити.
         Одним з прийомів, який допоможе вам у подібних ситуаціях, може бути такий: огляньтеся, згадайте власне життя. Поміркуйте про ті випадки, коли й ви припускалися помилок, і про те, чому вони вас навчили. Чи були поряд з вами люди, які б могли дати вам своєчасну пораду? Чи послухалися б ви їх, а якщо – ні, то чому? Спробуйте пригадати, чи були у вашому житті випадки, коли ви чинили згідно з порадами ваших батьків, а потім шкодували про це.
        Відповідаючи на ці запитання, ви зможете краще зрозуміти свою дитину, подивитися на багато речей її очима. Довіряйте дитині, не придумуйте того, чого немає насправді. Ви можете поділитися своїми побоюваннями з сином чи донькою, але мусите уміти вислухати їх і повірити.


Поточний час
Пошук
Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Архів записів